FAQ

• Jakie są różnice pomiędzy nagraniem koncertowym a studyjnym?

  Nagraniem koncertowym nazywamy każde nagranie realizowane poza studiem. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeżeli chce się uchwycić niepowtarzalną atmosferę danego wydarzenia. Można wtedy zarejestrować wszystkie emocje, jakie towarzyszą kontaktowi artystów i słuchaczy oraz niepowtarzalną akustykę sali, w której dany event ma miejsce. Na koncertach nagrywa się często duże zespoły, takie jak chóry i orkiestry, kiedy zorganizowanie nagrania w studiu może być problemem logistycznym lub finansowym. Poza studiem nagrywamy też wtedy, gdy instrument, z różnych względów, nie może do niego dotrzeć (np. organy, unikalny fortepian).

• W jakiej formie mogę dostać zarejestrowany materiał koncertowy?

  Gdy zajmujemy sie tylko rejestracją, klient otrzymuje materiał w postaci plików WAV skopiowanych na dostarczony przez siebie dysk twardy (godzina materiału 24-śladowego w najbardziej popularnym formacie 24bit/44,1kHz zajmuje około 22GB). Dodatkowo dołączamy plik HTML z kompletnym opisem sesji. Istnieje możliwość przekazania materiału na miejscu od razu po koncercie.

• Co to jest mastering?

  Mastering jest ujednoliceniem albumu pod względem głośnościowym i brzmieniowym oraz ostatecznym dopieszczeniem materiału, sprawiającym, że muzyka zabrzmi dobrze w maksymalnie wielu sytuacjach odsłuchowych: na domowym sprzęcie audio, na odtwarzaczu mp3, w radiu, telewizji, samochodzie, na laptopie itd. Podczas masteringu przygotowana jest też płyta-matka potrzebna do wytłoczenia gotowych płyt.